Czym jest depresja lękowa?

Depresja lękowa, nazywana również zaburzeniem depresyjno-lękowym, przede wszystkim różniąca się od standardowej depresji odczuwaniem wzmożonego lęku w sytuacjach społecznych, w kontaktach z innymi ludźmi, w obawie przed przyszłością lub w związku z niepewnością, to poważna choroba.

Jak się objawia i kogo spotyka?

Osoby cierpiące na tę formę zaburzenia psychicznego doświadczają zarówno uczucia przygnębienia i smutku, jak i nadmiernego niepokoju i lęku. Depresja lękowa może radykalnie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie osoby. Depresja w wielu odmianach to jedno z najczęstszych zaburzeń psychicznych na świecie, dotykające miliony ludzi o różnym wieku, płci, rasie i kulturze więc należy sobie zadać pytanie: jak ją diagnozować i jak sobie z nią radzić? Objawy depresji lękowej mogą różnić się w zależności od osoby. Mogą obejmować zarówno objawy depresji, takie jak: uczucie przygnębienia, utrata zainteresowań, utrata energii, zmiany w apetycie i wagi, zaburzenia snu oraz uczucie beznadziejności, objawy lęku, nadmierny niepokój, napięcie, trudności w koncentracji, problemy z kontrolowaniem niepokoju, a także objawy fizyczne, takie jak bóle głowy, problemy z żołądkiem czy bóle mięśni.

Przyczyny depresji lękowej nie są jednoznaczne i mogą być związane z wieloma czynnikami. Czynniki biologiczne, takie jak genetyka, nerwice chemiczne w mózgu, a także nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, mogą odgrywać rolę w rozwoju depresji lękowej. Czynniki psychologiczne, takie jak doświadczenia traumatyczne, stres, niskie poczucie własnej wartości, a także brak umiejętności radzenia sobie z trudnościami życiowymi, mogą również przyczynić się do rozwoju tego zaburzenia. Dodatkowo, czynniki społeczne, takie jak izolacja społeczna, problemy w relacjach interpersonalnych, a także nieprawidłowe funkcjonowanie w rodzinie czy w miejscu pracy, mogą wpłynąć na rozwój depresji lękowej.

Jak i czy da się leczyć depresję lękową?

Leczenie depresji lękowej zazwyczaj obejmuje terapię farmakologiczną i psychoterapię, często stosowane łącznie. Często przepisuje się leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne w celu zredukowania objawów. Metody psychoterapeutyczne, takie jak terapia poznawczo-behawioralna, terapia interpersonalna, a także terapia wsparcia, mogą pomóc osobom z depresją lękową w radzeniu sobie z negatywnymi myślami, uczuciami lęku i przygnębienia. Dr Izabela Kopaniszyn, jako sposób radzenia sobie z depresją oprócz psychoterapii i leczenia farmakologicznego szczególnie poleca odosobnienia w ciemności.

Więcej informacji o tej metodzie znajdziesz w materiale na youtube:

Kalendarz wydarzeń

Odkryj nadchodzące wydarzenia w Master Your Life i zacznij kontrolować swoje życie!

Zarezerwuj sesję lub wydarzenie